back

Autentický saunový finský zážitek

Dnešní sauny vypadají o dost jinak, než dřív. Původní sauna byla kouřová. Tento typ sauny je vytápěn kamny s lávovými kameny navrchu kamen. Sauna nemá komín. Kouř vyplní celý její prostor a krásně ji prohřeje. Po vyhřátí se kouř vyvětrá a můžeme se jít saunovat. Je zde i nižší teplota než v klasické finské sauně. Maximálně je v sauně 60 stupňů.

Sauna, jak ji známe dnes je taky vytápěna kameny s kameny nahoře, ale kamna jsou většinou elektrická. Některé kamna jsou vytápěna dřevem, ale kouř je vždy odváděn ze sauny pryč. Teplota v sauně se obvykle pohybuje v rozmezí od 80 do 100 stupňů Celsia s nízkou vlhkostí, jen 5 až 20%. Pro udržení správné vlhkosti se kameny polévají vodou. Takovou saunu najdeme ve Finsku prakticky kdekoliv. Na veřejných místech, ve větších bytových a rodinných domech nebo jako součást koupelen bytů. Saunu najdete i ve finském parlamentu, na letišti v Helsinkách, dokonce v dole na měď a zinek 1400 metrů pod zemí.

Finové chodí do sauny rádi a často. Funguje jako místo relaxace a setkávání. Finové si saunu užívají v čepici, stejně jako Estonci. Tam jim chrání vlasy a zároveň reguluje teplotu v těle. Znáte to přeci ze zimy. Všechno teplo odchází z těla hlavou, čepice je tedy namístě i sauně. Povídají si potichu, tak aby nerušili ostatní. Polévají kameny, používají vonné essence, šlehají se větvičkami ze svatojánské břízy nebo eukalyptu pro větší a lepší prokrvení kůže. Mají své rituály. Ochlazují se nejraději v jezeře. Jelikož saunová sezóna ve Finsku začíná v létě, užívají si i grilování a pití piva. Zajímavé je i to, že sauny jsou zhruba pár desítek metrů od vody. Pro tělo je dobré malinko vychladnout a ochlazovat se od nohou. V Česku se často používají vědra namísto sprch. Věřte nebo ne, lepší je využít sprchu od nohou směrem nahoru a až poté se jít ochladit do bazénu s ledovou vodou.

 Comments to artical

add comments


Be the first to comment.

Reference
Pár slov

We specialize in hotel textileTowels, bath towels, bathrobes robes or any other goods can be seen in our catalogue. The basic product range has usually been in stock. We also offer a range of additional services - from custom sewing up to embroidery: towelsbath towels and bathrobes.

Info